Mediální rady – monitoring – 11. ledna 2021

V síti moci: Dle Jany Bobošíkové se vítězem BOHUŽEL stala nezávislá média

„Jsou zde média veřejnoprávní, jejichž hlavním úkolem je informovat veřejnost. Pak máme média komerční, jejichž zcela legitimním cílem je maximalizace zisku. Novou kategorií jsou takzvaná nezávislá média, já je nazývám vlivová, financovaná určitými mocenskými, často podnikatelskými skupinami, jejichž hlavním cílem je maximalizace vlivu. … O veřejnoprávních médiích jsme už mluvili; s plněním svého úkolu jsou podle mě pořád trochu na štíru, protože bojují s nestranností, objektivitou a vyvážeností. Komerční média během koronakrize trpěla, a to nejen odlivem inzerentů, ale také tím, že jim vlivová média, která nedostatkem peněz netrpí, odlákala část nejlepších žurnalistů. Vítězem, bohužel pro svobodu tisku, se tak stala právě ona nezávislá média, která se občas chovají, jako kdyby byla ve službách cizích mocností. … Pracuji na novém projektu, prostřednictvím kterého chci pokračovat v tom, co s malými přestávkami dělám posledních třicet let – informovat pravdivě veřejnost a předkládat lidem v co možná nejsrozumitelnější formě složitá témata, o kterých se buď mlčí, anebo se o nich nemluví objektivně.“

Xaverův styl

V Českém rozhlasu panují divné poměry. Hostující moderátor veřejně uráží svoji kolegyni a vedení instituce tomu mlčky přihlíží. Znalci mediální scény pak vysvětlují situaci způsobem, který staví rozhlas do ostudné polohy: šéfové rádia mlčí proto, že neurvalý moderátor je oblíbencem prezidenta republiky.

Pokud dosadíme jména: novinář na volné noze a člen Rady České televize Lubomír Veselý zvaný Xaver urážel redaktorku rozhlasu Veroniku Sedláčkovou. A to jen proto, že se mu nelíbí její styl vedení rozhovorů. „Je zatížená genderovým, korektním, debilním stylem, aby se zavděčila svým pokrokovým šéfům,“ prohlásil Veselý. Proti urážkám se ozvali zaměstnanci rozhlasu, kteří poslali řediteli Renému Zavoralovi dopis s upozorněním, že Veselý nemůže ani jako externista porušovat rozhlasový kodex.

https://www.respekt.cz/tydenik/2021/2/xaveruv-styl

Sněmovní právníci mají prověřit jiné aktivity členů Rady České televize

Do Poslanecké sněmovny dorazila žádost o odvolání předsedy Rady České televize Pavla Matochy. Poslancům ji doručil publicista Zdeněk Šarapatka, který v televizní radě rovněž zasedá. Šarapatka argumentuje tím, že Matocha nesplňuje požadavky zákona o České televizi. Konkrétně má porušovat paragraf, který zakazuje členům Rady ČT, aby zastávali jakoukoliv funkci v občanských sdruženích (nyní spolcích). Předseda Rady ČT je ale souběžně předsedou spolku Pražská šachová společnost.

https://www.lupa.cz/aktuality/snemovni-pravnici-maji-proverit-jine-aktivity-clenu-rady-ceske-televize/

Ondřej Neumann: Poslanci začali řešit možné odvolání šéfa Rady ČT Matochy. Ten se hájí „duchem zákona“

IN MEDIAS RES. Předseda Rady České televize Pavel Matocha porušuje zákon o České televizi a měl by být odvolán, napsal jsem přesně před týdnem. Matochův další osud v Radě je nyní v rukou poslanců, kteří se již zjištěními HlídacíPes.org začali zabývat.

„Bohužel ztrácíme víru.“ Zaměstnanci rozhlasu si stěžují na Veselého i postoje ředitele Zavorala

Desítky zaměstnanců Českého rozhlasu si stěžují na chování moderátora Lubomíra Xavera Veselého. V otevřeném dopise se ohrazují proti jeho slovům na adresu kolegyně Veroniky Sedláčkové, kterou Veselý veřejně nevybíravým způsobem kritizoval za údajnou přílišnou genderovou korektnost.

„Pan Veselý, který je externím spolupracovníkem Českého rozhlasu a na kterého se tím pádem také vztahuje kodex i další pravidla ČRo, poškodil a opakovaně poškozuje dobré jméno veřejnoprávní instituce. To je pro nás nepřijatelné,“ píšou pracovníci veřejnoprávního rádia generálnímu řediteli Renému Zavoralovi.

https://denikn.cz/533536/bohuzel-ztracime-viru-zamestnanci-rozhlasu-si-stezuji-na-veseleho-i-postoje-reditele-zavorala/?ref=tema

Porušuje Matocha zákon o ČT? Pojďme to řešit, vyzývá pirát Martínek. Banalita, reaguje Kořánová z ANO

Poslanec a člen volebního výboru Tomáš Martínek, v jehož gesci jsou veřejnoprávní média, vyzývá ostatní poslance k tomu, aby se začali zabývat tím, že radní ČT Pavel Matocha a Hana Lipovská i necelý rok od svého zvolení do Rady ČT mohou porušovat zákon. „Mám za to, že bychom měli konat,“ napsal Martínek svým kolegům z volebního výboru v reakci na dopis, ve kterém je k odvolání Matochy a Lipovské vyzývá radní ČT Zdeněk Šarapatka. Ten podal na Matochu také trestní oznámení. S tím, že Matocha a Lipovská porušují zákon o ČT, přišel nedávno také advokát a pedagog Právnické fakulty UK Aleš Rozehnal. Poslankyně hnutí ANO Barbora Kořánová ale tvrdí, že jde o banalitu.

https://www.info.cz/zpravodajstvi/strategie/porusuje-matocha-zakon-o-ct-pojdme-to-resit-vyzyva-pirat-martinek-banalita-reaguje-koranova-z-ano

Krizi v ČT připomene výstava fotografií a demonstrace Milionu chvilek

Veřejně přístupná fotografická výstava s názvem Televizi lidem, NE stranám připomene od 11. do 24. ledna na Jungmannově náměstí v Praze 20. výročí televizní krize z přelomu let 2000 a 2001. Výstavu snímků Evžena Janouška, Jana Fišera a Vratislava Hůrky uvede 11. ledna v 16.00 v místě jejího konání protestní shromáždění, které spolek Milion chvilek svolává v souvislosti s děním v Radě České televize (ČT). Informoval o tom mluvčí spolku Jiří-Jakub Zévl.

https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/ceska-televize-nezavislost-verejnopravni-media-demonstrace-ct-vystava.html

Newsroom ČT 24

Slovní útok Luboše X. Veselého na kolegyni z Českého rozhlasu. A v reakci na to – otevřená stížnost na moderátora podepsaná více než stovkou zaměstnanců rozhlasu.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/11030967025-newsroom-ct24/221411058170001/video/812762