Mediální rady – monitoring – 6. ledna 2021

Česká televize je neustále pod palbou kritiky. Na to podstatné se ale zapomíná – Forum24

Česká televize byla v minulém roce často pod palbou kritiky. Ať už například ze strany některých členů Rady ČT nebo politiků, kterým dlouhodobě leží v žaludku zpravodajství a vybrané pořady. Ostřelování veřejnoprávního média zřejmě neskončí ani letos. Na rozdíl od některých jsou ale spokojeni diváci. Kritériem pro úspěšnost televize je totiž sledovanost. A v té si vedou na Kavčích horách skvěle.

Rošáda v Radě ČT: Šachisté protestují proti Matochovi

Šachisté většinou bývají lidé klidní, tišší a neemotivní. A ze samotné podstaty šachové hry jde – v každé zemi a za každého režimu – o intelektuální elitu. Elitu, která je schopna generovat bez počítače mnoho a mnoho tahů dopředu, elitu, která denně u šachovnice procvičuje myšlení, analýzu a syntézu a modelování. Pokud bychom použili klasické IQ skóre, tak jeden aktivní šachista bude mít stejný počet bodů jako tři absolventi Vysoké školy života dohromady. Ale zároveň bývají šachisté uměření, chladní a hned tak něco je nerozhodí. Poté, co do čela Rady ČT usedl pan Matocha, se však jinak se do politiky nevměšující a velmi uměřená komunita šachistů nahlas ozvala, že je to špatně.

Aleš Rozehnal: I Hana Lipovská porušuje zákon o ČT. Ten je ale špatný a nutí radní k pokrytectví

KOMENTÁŘ. Zvolením do Rady České televize neztratí kandidát svoje politické přesvědčení, občanské postoje ani zájmy. Zákon o České televizi však členy Rady nutí, aby je pokrytecky skrývali. Transparentnosti kontroly činnosti ČT by naopak přispělo, pokud by radní mohli vyjadřovat a hájit zájmy organizací, sdružení, ale i politických sil, které je do jejich funkce dosadily.

Pod tlakem nebudou před volbami jen politici. Co chystají veřejnoprávní televize a rozhlas?

Prezident Miloš Zeman vyhlásil na konci roku termín voleb do sněmovny na 8. a 9. října. Udělal to s předstihem, který jsme v minulosti nezažili. Zpravidla se volby vyhlašovaly přibližně sto dnů před datem konání. Zeman svůj krok odůvodnil tím, že chtěl stranám poskytnout dostatek času na kampaň. Jeho rozhodnutí pro ně ovšem má i řadu důsledků. A to platí také pro média, především ta veřejnoprávní.

https://www.info.cz/zpravodajstvi/strategie/pod-tlakem-nebudou-pred-volbami-jen-politici-ale-i-media

Televizní poplatky krátí inflace. Musíme otevřít debatu, jestli je rozšířit či zvýšit, říká radní ČT

V jakém stavu je ekonomické fungování České televize a je třeba zavádět nějaké zásadní změny? Jakou úlohu má největší české veřejnoprávní médium zvláště v době pandemie a nakolik ji plní? Jaké informace mají členové Rady České televize k dispozici a jak s nimi pracují? Také na to se Tomáš Pancíř ptal místopředsedy Rady ČT, ekonoma Pavla Kysilky.

https://radiozurnal.rozhlas.cz/televizni-poplatky-krati-inflace-musime-otevrit-debatu-jestli-je-rozsirit-ci-8397647