Mediální rady – monitoring – 23. listopadu

Lipovská: Odvolání dozorčí komise Rady ČT bylo zákonné

Rada České televize při odvolání své dozorčí komise jednala podle radní Hany Lipovské v souladu se zákony České republiky i s principem péče řádného hospodáře. Stabilitu ČT neohrožuje odvolání komise, ale nepravdivé výroky poslanců a senátorů, uvedla Lipovská na facebooku. Komisi rada odvolala většinou deseti hlasů z 13 přítomných kvůli vážným výhradám k její práci. Nespokojenost vyvrcholila nedodáním některých podkladů při projednávání směny pozemků pod ostravským studiem.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lipovska-odvolani-dozorci-komise-rady-ct-bylo-zakonne/1961699

Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem ČT Dvořákem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/babis-se-tento-tyden-sejde-s-generalnim-reditelem-ct-dvorakem/1961950

Církev se zřekla odpovědnosti za Lipovskou, kterou sama navrhla do Rady ČT

Česká biskupská konference se vyjádřila k působení Hany Lipovské a Jaroslava Maximiliána Kašparů v Radě České televize. Od obou se konference distancovala. Podle ní jednají sami za sebe a nezastupují církev.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ceska-biskupska-konference-hana-lipovska-ceska-televize-rada-ceske-televize.A201123_094239_domaci_kzem

PODCAST týdeníku RESPEKT: Krize ČT 2.0? Obavy o nezávislost veřejnoprávní televize sílí

Rada České televize odvolala dozorčí komisi a lidé po dvaceti letech protestují na Kavčích horách. V nové epizodě s reportérkou Ivanou Svobodovou rozebíráme aktuální situaci veřejnoprávních médií. Dále se s kolegyní Barborou Chaloupkovou věnujeme velkému rozhovoru s bývalým prezidentem USA Barackem Obamou, který vám díky spolupráci s The Atlantic přinášíme v aktuálním vydání týdeníku Respekt. Na závěr si poslechněte tipy na to, co poslouchat nebo sledovat od Hany Řičicové a Pavla Turka z kulturní redakce.

https://www.respekt.cz/podcasty/krize-ct-2-0-obavy-o-nezavislost-verejnopravni-televize-sili

Tah Lipovské a spol. v televizní radě může mít soudní dohru. Volba předsedy se odkládá

Rada ČT bude minimálně pár týdnů bez předsedy. Sejde se ve středu, tedy dva týdny potom, co náhle odvolala svou dozorčí komisi, a týden poté, co na post předsedy rezignoval René Kühn a na post místopředsedy Jaroslav Dědič. A právě ve středu se měli volit jejich nástupci, ale nakonec se bude vybírat pouze nová dozorčí komise. Ta odvolaná se mezitím obrací na soud, což může vyústit v patovou situaci.

https://www.info.cz/zpravodajstvi/strategie/tah-lipovske-a-spol-v-televizni-rade-muze-mit-soudni-dohru