Mediální rady – monitoring – 31. července

Radní Xaver Veselý našel svoji parketu. Šíří konspirace o České televizi

Pro demokracii to je rána, která může naplnit náměstí masovými protesty proti Velkému bratru na Kavčích horách. Že se k ní radní České televize Lubomír Veselý odhodlal po zralé úvaze a vážnost situace napřed šetrně avizoval ausgerechnet v Parlamentních listech, jistě ušetřilo šok třem a půl milionu koncesionářů.

Radní, proslulý „taktem“ a citem pro věc, se totiž v osudnou středu 22. července obrátil na předsedu Rady ČT s naléhavou žádostí o lustraci prostorové bezpečnostní kamery v jednací místnosti rady. Rozrušilo jej totiž její stropní umístění poblíž paravanu, za nímž (sic!) už čtyři roky probíhají tajné volby vedení rady. Předsedovi Renému Kühnovi proto Veselý položil hned pět záludných otázek. Proč je volební paravan umístěn „pod kamerou“? Kam záznam z bezpečnostní kamery směřuje? Kdo k němu má přístup? Jestli je někde zaznamenáno, jak radní hlasovali? Zda v minulosti probíhala hlasování „také za dohledu Velkého bratra“? Tak konspiruje radní s ocelí v duhovkách. Pobavené výrazy okolí záhy ztvrdly: Veselý to myslí vážně.

Kritická žurnalistika nám diváky nepřitáhne, říká ředitel regionální televize z Ostravy

ROZHOVOR. Televize Polar je se 115 tisíci diváků největší soukromou televizí v Moravskoslezském kraji.

Za jejím úspěchem podle ředitele Petra Panáče stojí aktuální zpravodajství založené na tematicky pestrých informacích a osobním vztahu k regionu. Kritickou žurnalistiku však na Polaru bude divák hledat těžko. „Proč by nemohla být televize, která je užitečná a ukazuje hezké věci?“ ptá se ředitel.

Televize Polar vznikla jako samostatný regionální kanál v roce 2012 společně s nastupující digitalizací televizního vysílání. Její kořeny však sahají až k začátkům televize Nova v první polovině devadesátých let. Polar, tehdy ještě pod značkou ostravského studia Clipper, totiž Nově poskytoval zprávy z regionu, dnešního Moravskoslezského kraje.

Vidět Chalupáře po stopadesáté? Kvůli tomu si ČT neplatíme, řekl Xaver Veselý

Nedávné zvolení moderátora Luboše Xavera Veselého do Rady České televize vzbudilo značný ohlas na tuzemské mediální scéně. Kriticky se na jeho adresu vyjádřilo i několik redaktorů ČT.Xaver je v Rozstřelu označil za křičící menšinu. V Radě ČT chce hájit zájmy veřejnosti. „Televize není redaktorů, ale koncesionářů,“ prohlásil.

V květnové volbě nových radních ČT Xaver Veselý uspěl spolu s ekonomkou Hanou Lipovskou a novinářem Pavlem Matochou. Parlamentní opozice to tehdy označila za ohrožení svobody a nezávislosti veřejnoprávní televize.Video můžete zhlédnout na www.idnes.cz.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-moderator-lubomir-xaver-vesely-rada-ceske-televize.A200727_171749_domaci_chtl