Mediální rady – monitoring – 30. července

Svině se neříká. Za jaké vulgarismy dostávají televize napomenutí?

Divákům vadí, když se v televizním vysílání mluví sprostě. Zakazuje to i zákon, ale přesto vulgarismy nikdo nemůže pokutovat, i když se vysílají přes den.

Častým předmětem stížností, které diváci posílají Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, jsou pořady a filmy se sprostými slovy. Televizní stanice je vysílají i přes den nebo v hlavním vysílacím čase. Zákon se k tomu staví jako chytrá horákyně: na jednu stranu sprosťárny přes den zakazuje, zároveň však neumožňuje takové jednání pokutovat. Takže je na odpovědnosti každé stanice, kolik vulgarismů a v jaké souvislosti odvysílá. Vysílací rada může jen poslat upozornění na porušení zákona, z něhož nevyplývají žádné další povinnosti.

https://www.lupa.cz/clanky/svine-se-nerika-za-jake-vulgarismy-dostavaji-televize-napomenuti/

Moderátor Xaver Veselý budí vášně. Čí zájmy chce v Radě ČT hájit?

Nedávné zvolení moderátora Luboše Xavera Veselého do Rady České televize vzbudilo značný ohlas na tuzemské mediální scéně. Podle kritiků se v rozhovorech chová poslušně k premiérovi Andreji Babišovi či šéfovi Trikolóry Václavu Klausovi mladšímu, někteří hovoří i o začátku konce nezávislosti České televize. Čí zájmy chce v Radě ČT hájit? Xaver odpoví ve čtvrtek od 12:30 v Rozstřelu.

V květnové volbě nových radních ČT Xaver Veselý uspěl spolu s ekonomkou Hanou Lipovskou a novinářem Pavlem Matochou. Parlamentní opozice to tehdy označila za ohrožení svobody a nezávislosti veřejnoprávní televize.

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-moderator-lubomir-xaver-vesely-rada-ceske-televize.A200727_171749_domaci_chtl