Mediální rady – monitoring – 8. června

Zdeněk Šarapatka: V sázce není nic menšího než svobodná Česká televize

Publicista Zdeněk Šarapatka je jedním z patnácti členů Rady České televize. Jeho mandát začal v září 2015, za běžných okolností by tedy vypršel příští rok v září. Možná ale bude muset odejít dřív, pokud sněmovní volební výbor doporučí poslancům jeho odvolání. V rozhovoru komentuje celkovou situaci v radě, stav České televize i snahy politiků kontrolovat veřejnoprávní médium.

https://www.lupa.cz/clanky/zdenek-sarapatka-v-sazce-neni-nic-mensiho-nez-svobodna-ceska-televize/

Rozhlas by měl víc držet basu s ČT a ubrat na vztazích s politiky, říká bývalý radní ČRo Vejvoda

Rada Českého rozhlasu má příliš vřelé vztahy s generálním ředitelem ČRo a ten zase s politiky, říká Jiří Vejvoda, do letošního března člen a místopředseda Rady Českého rozhlasu. V otevřeném rozhovoru pro HlídacíPes.org mluví mimo jiné o tom, že někteří z radních hledají inspiraci pro fungování veřejnoprávního média dokonce v orbánovském Maďarsku.

Na Reportéry ČT se nedívám, ale nejsou v pořádku. Bobošíková snad radní Lipovskou neovlivní, říká poslankyně ANO

Příští týden bude volební výbor Sněmovny projednávat odvolání radního ČT Zdeňka Šarapatky z funkce. Navrhla to poslankyně hnutí ANO Barbora Kořanová. Šarapatka podle ní dehonestuje Radu ČT.

https://denikn.cz/373863/na-reportery-ct-se-nedivam-ale-nejsou-v-poradku-bobosikova-snad-radni-lipovskou-neovlivni-rika-poslankyne-ano/?ref=list

Xaver Veselý: Podpora Okamury mě neuráží, není ďábel. Nebudu hlasovací mašina nikoho

Do České televize jsem si nepřišel vyřizovat účty, už jsem vychladl, mám v sobě tolik síly, že dokážu to, co bylo před Radou, sbalit do uzlíčku a vyhodit, pořad Newsroom mi je jedno. S politiky se nepřátelím, říká nový člen Rady ČT Lubomír Xaver Veselý. Budu se ptát, jak je to s vyrovnaným rozpočtem ČT a jaký je poměr vyřízených stížností na program, dodává.

https://video.aktualne.cz/dvtv/xaver-vesely-podpora-okamury-me-neurazi-neni-dabel-nebudu-hl/r~7d62d4d0a75511ea842f0cc47ab5f122/

Z kritičky kontrolorkou. Do Rozstřelu přijde nová členka Rady ČT Lipovská

Její nominace do Rady České televize zvedla velkou vlnu kritiky, další zájem pak přineslo zvolení Hany Lipovské do tohoto kontrolního orgánu. Ekonomka totiž v minulosti veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Jak si svou práci v nové funkci představuje a jaké plány má do budoucna Lipovská přiblíží v pondělí v diskusním pořadu Rozstřel.

 https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-hana-lipovska-ekonomka-rada-ceske-televize-volba-kritika.A200603_155756_domaci_pmk

Bobošíková má výkonnější mozek než Klaus, říká v rozhovoru Lipovská

Volba tří nových členů Rady ČT je často interpretována jako rozhodující krok k ochočení veřejnoprávní televize mocenským blokem ANO-Hrad. Kupodivu z trojice nováčků (Hana Lipovská, Pavel Matocha, Luboš Veselý) nejmenší pozornost vzbuzuje novinář ze stáje Istvána Léka, šéfredaktora Babišových LN Matocha, a největší zděšení konzervativní ekonomka Lipovská. Tu navrhla Česká biskupská konference. Lipovská do loňska pracovala pro Institut Václava Klause, od ledna pro změnu pro Institut svobody a demokracie Jany Bobošíkové. Co z těchto „prohřešků“ k rozruchu kolem Lipovské přispělo nejvíc, co z nich jsou prohřešky bez uvozovek?

https://echo24.cz/a/SK9mQ/bobosikova-ma-vykonnejsi-mozek-nez-klaus-rika-v-rozhovoru-lipovska

Útok z ANO na Václava Moravce je už vážně za hranou. Zdeňka Šarapatku je třeba bránit

Babišova poslankyně a členka volebního výboru Sněmovny Barbora Kořanová se prezentuje jako ocelová pěst hnutí ANO v boji se zbytky svobodných poměrů. Jako by vládní straně a jejímu vůdci nestačila likvidace dvou liberálních deníků a převzetí třetiny printového trhu v zemi. Kořanová se netají tím, že jejím cílem je likvidace pořadů a novinářů v České televizi, kteří dělají Babišovi stále ještě problémy.