Mediální rady – monitoring – 2. června

Jakákoli snaha ohrozit nezávislost České televize nás posune směrem na východ, říká radní ČT

Tomáš Samek je lingvistický antropolog, dlouhodobě se zabývá především sociální komunikací v českém a německém veřejném prostoru, ale i děním ve světě médií. Třetím rokem je členem Rady České televize, donedávna byl jejím místopředsedou.

Vládní většina ukázala, že už neskrývá svůj mysl podmanit si Českou televizi

Minulý týden se konala volba zbývajících členů Rady České televize, čímž se kontrolní orgán veřejnoprávní stanice stal opět kompletní. O místa radních se ucházelo  šest kandidátů, nakonec poslanci zvolili ekonomku Hanu Lipovskou, moderátora Lubomíra Veselého a šachistu a novináře Pavla Matochu. Všichni jsou kritiky současného vedení ČT, a opozice jejich volbu označila dokonce za “začátek konce nezávislosti České televize”. 

https://www.respekt.cz/rozhovor/vladni-vetsina-ukazala-ze-uz-neskryva-svuj-mysl-podmanit-si-ceskou-televizi

Co zachrání Českou televizi?

Někdy před deseti lety byla místopředsedkyní Rady České televize zlatá česká koulařka Helena Fibingerová. V téže instituci dohlížející na chod největšího veřejnoprávního média zasedala i někdejší poslankyně za komunisty Ivana Levá. Obě dámy Česká televize přežila a vykvetla do dnešní slávy. Proč by se to mělo změnit, když teď byli zvoleni noví tři radní?

https://echoprime.cz/a/Sw4Zg/co-zachrani-ceskou-televizi

Šarapatka není muž na svém místě, tvrdí komunisté. Chystá se jeho vyhazov z Rady ČT?

Volba třech nových radních České televize dopadla přesně tak, jak jsme na INFO.CZ předpovídali. Nyní by měla přijít na řadu druhá rovina plánu bloku vládních stran. Ta spočívá v odvolání současného člena Rady ČT Zdeňka Šarapatky, což mimo jiné vládní většině umožní Radu ČT doplnit o zástupce komunistů. Jejich favorit totiž neprošel prvním kolem volby a KSČM tudíž požadovala, aby zůstalo jedno místo v Radě ČT neobsazené. Manévr s odvoláním Šarapatky by jim tak vyšel vstříc. A komunisté po něm velmi hlasitě volají.

https://www.info.cz/cesko/sarapatka-neni-muz-na-svem-miste-tvrdi-komuniste-chysta-se-jeho-vyhazov-z-rady-ct-45287.html

Babiš kritizuje pořady ČT, které mu pomohly dostat se k moci, upozorňuje Martínek

Poslanec Pirátů Tomáš Martínek se jako člen volebního výboru účastnil výběru nových členů Rady České televize. Po zvolení Hany Lipovské, Lubomíra „Xavera“ Veselého a Pavla Matochy doufá, že nedojde k naplnění černých scénářů, podle kterých by noví radní mohli ohrozit objektivitu vysílání ČT, například publicistických pořadů, jež mohou být pro některé politiky nepohodlné. 

https://echoprime.cz/a/Sw4Zg/co-zachrani-ceskou-televizi