Do Rady ČT zvoleni Lipovská, Matocha a Xaver Veselý

Ve středu 26. května v tajné volbě poslanci zvolili tři zbývající členy do Rady České televize – ekonomku Hanu Lipovskou, šachistu a novináře Pavla Matochu a moderátora Lubomír Xavera Veselého.

V prvním kole volby byli zvoleni do rady ČT Roman Bradáč, Jiří Šlégr a Pavel Kysilka.

Nyní je Rada ČT v plném obsazení (15 členů). Příští týden se sejde na veřejném zasedání, aby zvolila nového předsedu a místopředsedu. V létě ji čeká schválení výroční zprávy ČT, kterou musí poslancům předložit do konce srpna.

Generálního ředitele ČT Petra Dvořáka volba nových radních nepřekvapila. “Část poslanců se dlouhodobě netají tím, že jim vyhovuje, když se tlak na ČT a její nezávislost stupňuje, k čemuž má možná směřovat i personální obměna Rady ČT. O tom ostatně svědčil nedávný dopis i nedávný dopis předsedy volebního výboru o kandidátech do Rady ČT,” stojí ve stanovisku na Twitteru ČT. Stanislav Berkovec (ANO) ve zmíněném dopise kandidáty hodnotil, zda jsou pro nebo proti Dvořákovi.

Do Rady Českého rozhlasu sněmovna tentokrát nikoho nezvolila. Ke zvolení bylo potřeba 97 hlasů. Někdejší předsedkyně Rady ČRo a muzikoložka Hana Dohnálková získala 94 hlasů a historik Jaroslav Šebek 67. V červnu bude vyhlášené nové kolo nominace. Nová volba by se měla uskutečnit v červenci. Budou voleni dva noví členové, jelikož mezitím 14. května skončil mandát Ivanu Vodochodskému.

V březnovém prvním kole volby byl zvolen Marek Pokorný.