Mediální rady – monitoring – 26. května

Hra o mediální trůny pokračuje. Do televizní Rady se hledají kritici, do rozhlasové přikyvovači

Ve středu mají poslanci zvolit na neobsazená místa další členy mediálních rad. Tři do Rady České televize, jednoho do Rady Českého rozhlasu. Velká část z nich bude hlasovat v rámci tajných dohod. A taky trochu na truc. Strany takzvaného demokratického bloku totiž nedodržely při únorovém hlasování Volebního výboru dohodu s dalšími a část z nich nedala hlas dohodnutým kandidátům ostatních partají.

Nový plán Faltýnka a spol.: Matocha, Lipovská a Xaver do Rady ČT, Zemanův kritik Šarapatka ven

Nadcházející volba nových členů Rady ČT bude zlomová. Na INFO.CZ jsme to psali opakovaně: nejblíže ke zvolení mají novinář Pavel Matocha a ekonomka Hana Lipovská s tím, že třetí volné místo zůstane nějaký čas neobsazené, neboť si ho nárokují komunisté, jejichž kandidáti do druhého kola volby neprošli. Nyní se relativně na poslední chvíli dostává do hry ještě jeden, z části alternativní scénář: Poslanci na nadcházející schůzi, která začíná v úterý, zvolí všechny tři nové radní – tím třetím bude novinář Lubomír Xaver Veselý. Ani komunisté ale zkrátka nepřijdou.

https://www.info.cz/strategie/novy-plan-faltynka-a-spol-matocha-lipovska-a-xaver-do-rady-ct-zemanuv-kritik-sarapatka-ven-45228.html?fbclid=IwAR17zJXS4JpE0Nl3WlObtiGNdmMWVwYZ5ZTsHQPPMSLI255ChM5H2Vxby8E

Sněmovna doplní Radu ČT. Favority jsou ekonomka Lipovská či novinář Matocha, šanci má i Xaver Veselý

Po krachu politických dohod mohou v Radě ČT usednout nečekaná jména. Favority jsou zřejmě ekonomka Hana Lipovská a šachista a novinář Pavel Matocha.

https://www.lidovky.cz/byznys/media/snemovna-doplni-radu-ct-favority-jsou-ekonomka-lipovska-ci-novinar-matocha-sanci-ma-i-xaver-vesely.A200525_191736_ln-media_tmr

Kandidát do Rady ČT podal trestní oznámení kvůli kalendáři s nacisty. Kalousek i Stanjura chtějí změnu zákona

Nakladatelství Naše vojsko prodává na svém webu kalendář s „osobnostmi třetí říše“, tedy s představiteli nacismu včetně Adolfa Hitlera. Není to poprvé, kdy toto nakladatelství propaguje zločinné ideologie. Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu a kandidát Federace židovských obcí v ČR do Rady České televize Michal Klíma kvůli tomu podal trestní oznámení a zaslal také dopis všem předsedům poslaneckých klubů zastoupených ve Sněmovně, aby inicioval změnu zákona.

Foltán a Žantovský neuznávají kodex Rady ČTK

Členové Rady ČTK Petr Žantovský a Pavel Foltán (oba zvoleni za ANO) trvají na neplatnosti Etického kodexu Rady ČTK. „Nezávazný dokument“ přijali radní během březnové schůze, kde oba zmínění chyběli. Dnes se radní poprvé od února sešli v plném počtu a oba zmínění radní opakovaně tvrdili, že rada ze zákona nemá právo přijímat podobné dokumenty.

Vláda jmenovala radním ČTÚ na dalších pět let Jiřího Peterku

Jiří Peterka zůstává radním Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Návrh ministerstva průmyslu a obchodu na jeho jmenování podle informací Lupy na svém dnešním zasedání schválila vláda.

https://www.lupa.cz/aktuality/vlada-jmenovala-radnim-ctu-na-dalsich-pet-let-jiriho-peterku/

Likvidace svobody v médiích je na postupu. Vládní síly se chystají převzít Českou televizi

Pozorovatelé české politické a mediální scény očekávají zlomovou obměnu Rady České televize. V Poslanecké sněmovně se totiž schyluje k volbě jejích nových členů, a tím se do jejího složení definitivně odrazí podoba současné vládní většiny ve Sněmovně. 

Nakladatelství prodává kalendář s nacisty. Fond obětí holocaustu žádá změnu zákona

Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty osobností třetí říše, které vydalo nakladatelství Naše vojsko. Společnost podle něj porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Klíma zároveň požádal poslance, aby v zákoně výslovně označili prodej za formu propagace.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nakladatelstvi-prodava-kalendar-s-nacisty/r~c05129549e6811ea8b230cc47ab5f122/

Previous article

Zasedání mediálních rad