Mediální rady – monitoring – 9. března

Až nadejde soudný den televizního ředitele Petra Dvořáka

Poslanecká sněmovna bude ve středu hlasovat o nových členech Rady Českého rozhlasu a Rady České televize. Tedy pokud dění kolem koronaviru dovolí. Dohody, kdo by měl projít a kdo ne, mají konkrétnější obrysy. Vypadá to, že v případě televizní rady mají silnou pozici kandidáti s ekonomickým zázemím, takže by na hospodaření tak velké instituce měli dohlížet lidé s adekvátním vzděláním.

https://archiv.ihned.cz/c1-66731930-az-nadejde-soudny-den-televizniho-reditele-petra-dvoraka

Radní ČT Šarapatka: Babiše v televizi komentuje člověk z MAFRY. Příště může někdo ze Sputniku

Radní České televize Zdeněk Šarapatka okomentoval v rozhovoru pro deník FORUM 24 aktuální situaci ve veřejnoprávním médiu. Hovořili jsme jak o tiskové konferenci europoslanců, před kterou dostal přednost premiér Andrej Babiš a koronavirus, tak o politických tlacích na ČT, ale hlavně o tom, co se stane, pokud budou do Rady ČT zvoleni lidé blízcí současné vládní garnituře.

Z akvária zpět do rybí polévky? Polemika s Danielem Kroupou

Veřejnoprávní média mohou fungovat jen tam, kde je funkční politika, funkční demokratická politika. Projekt veřejnoprávních médií jako zbraně „občanské společnosti“ proti „politice“ je nesmyslný už proto, že nejvýznamnější součástí „občanské společnosti“ jsou demokratické politické strany. A kde neexistuje funkční demokratická politika, nemohou existovat ani funkční veřejnoprávní média.

Rada ČTK v roce 2019

Rok 2019 byl pro Radu České tiskové kanceláře rokem změn. Tato sněmovna však už do jejího složení nezasáhne, před koncem mandátu generálního ředitele Jiřího Majstra budou poslanci sněmovny, která vzejde z voleb v roce 2021, volit pouze jednoho nového člena této rady (mandát skončí Jaroslavě Wenigerové). 

http://ceskamedia.cz/clanek/235225/rada-ctk-v-roce-2019

Poslanci budou volit nové radní České televize a Českého rozhlasu

Volba nových členů rad České televize a Českého rozhlasu bude jedním  nejsledovanějších bodů jednání Sněmovny příští týden. V úvodním kole by se mohli poslanci zabývat například pravidly nakládání se střelnými zbraněmi nebo stanovením mantinelů pro lobbování politiků. Rozhodnou o zřízení komise k hybridním hrozbám. Schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne.

https://www.ekonomickymagazin.cz/2020/03/poslanci-budou-volit-nove-radni-ceske-televize-a-ceskeho-rozhlasu/

Česká republika by se mohla stát vzorem v obraně svobody slova

Svoboda slova je civilizační výdobytek pro všechny, proto je třeba ji bránit společně. Nestačí, že ji garantuje Ústava. Bylo by velkou chybou, kdyby se zpolitizovala a stala dalším předmětem sporů, kdy si znesvářené strany rozdělí, kdo je pro a proti. Proč nebránit demokracii jako diskusi, v níž si lidé důvěřují? Píše Adam Růžička.

https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/ceska-republika-by-se-mohla-stat-vzorem-v-obrane-svobody-slova.A200229_225728_pozice-tema_lube