Mediální rady – monitoring – 4. března 2020

Přehled: Jak vidí Českou televizi finalisté volby do rady?

Přinášíme přehled všech finalistů pro volbu do Rady ČT a jejich názory na fungování České televize a Rady ČT.

https://www.mediaguru.cz/clanky/2020/03/prehled-jak-vidi-ceskou-televizi-finaliste-volby-do-rady/

Po Staromáku: Volba do rad veřejnoprávních médií má být veřejná

Pravděpodobně už 11. března proběhne volba, která obmění část Rady České televize a část Rady Českého rozhlasu. Vnímáme tuto volbu jako naprosto klíčovou. Klíčovou v tom, že se ukáže, jakým směrem se česká veřejnoprávní média vydají. Do Rady ČT se letos bude volit šest členů z patnácti a za rok dalších pět. To znamená, že od příštího roku bude obměněna naprostá většina rady a jestliže v tu chvíli budou mít většinu odpůrci nezávislé ČT a příznivci autoritářů, lidé závislí na politicích, hrozí odvolání ředitele a zásadní proměna fungování televize.

http://denikreferendum.cz/clanek/30819-po-staromaku-volba-do-rad-verejnopravnich-medii-ma-byt-verejna

Rada ČT chce schválit strategické plány i jmenovat nové ředitele televizních studií

Dnes odpoledne má Rada České televize předposlední schůzi v současném složení. Program je nabitý. Vedle informací o tom, jak si vedla ČT24 ve druhém pololetí minulého roku a informací o aktuálních programových schématech kanálů ČT1, ČT2, ČT 😀 a ČT art, radní posoudí baliček ekonomických rozhodnutí od dozorčí komise. Na schůzi bude také zveřejněn klíčový strategický dokument – Dlouhodobé plány programového, technického, personálního a ekonomického rozvoje ČT na léta 2020 – 2024. Materiál si vyžádala rada poté, co jí poslanci razantně upozornili, že peníze v České televizi po roce 2021 mohou chybět.

http://ceskamedia.cz/clanek/233829/rada-ct-chce-schvalit-strategicke-plany-i-jmenovat-nove-reditele-televiznich-studii

Sestřelit Dvořáka? Většina z kandidátů do Rady ČT změnu ředitele nezmiňuje

Poslance čeká sledovaná volba nových členů Rady České televize, která může ve veřejnoprávní televizi významně změnit poměry. Z původních 86 kandidátů do užšího výběru poslal volební výbor osmnáct lidí. Mezi nimi je ekonomka Hana Lipovská, jejíž nominaci zpochybnila zhruba čtvrtina senátorů. Dalším kandidátem je moderátor Lubomír Veselý známý pod jménem Luboš Xaver Veselý či bývalý viceguvernér České národní banky Pavel Kysilka.

https://echoprime.cz/a/SBqgA/sestrelit-dvoraka-vetsina-z-kandidatu-do-rady-ct-zmenu-reditele-nezminuje

Anketa deníku Echo24: „Přál bych si více formátů, které lépe naplňují veřejnou službu“

Deník Echo24 před volbou nových radních České televize oslovil s pěti otázkami všech osmnáct kandidátů, kteří prošli do užšího kola výběru. Tázal se jich během února. Zde jsou jejich odpovědi. Někteří otázky spojili, někteří některé dotazy vynechali.

https://echo24.cz/a/S3VGe/anketa-deniku-echo24-pral-bych-si-vice-formatu-ktere-lepe-naplnuji-verejnou-sluzbu

Mediální výchova není aréna pro kampaně, ale důležitý předmět, který se téměř neučí

Učitelé mediální výchovy se musí bránit proti obviněním, že ve školách dělají politickou kampaň. Je načase si říct, co doopravdy mediální výchova je, a co rozhodně není.

Volby do Rady ČT podle čtenářů: Vítězí Xaver, druhá Lipovská. A co na to senátor Hilšer?

Favoritem čtenářů, kteří nanečisto vybírali členy Rady České televize, se stal s přehledem Luboš „Xaver“ Veselý. Za tři dny hlasování na webu Reflex.cz získal 41,6 % z celkem 3 440 odevzdaných hlasů. Druhé místo obsadila ekonomka Hana Lipovská (28,5 %) s velkým náskokem na třetího Vladimíra Pikoru (9,6 %). Čtvrtý skončil psycholog Ivan Douda (7,8 %).

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/100014/volby-do-rady-ct-podle-ctenaru-vitezi-xaver-druha-lipovska-a-co-na-to-senator-hilser.html