Mediální rady – monitoring – 24. února 2020

Karel Hvížďala: Proč máme veřejnoprávní média

Za předobraz veřejnoprávních vysílačů lze považovat BBC, jak ji definoval 38letý John Reith v roce 1927, když převedl po pěti letech British Broadcasting Company na Corporation.

https://plus.rozhlas.cz/karel-hvizdala-proc-mame-verejnopravni-media-8149533

ČT má letos navýšit příjmy z reklamy a sponzoringu o třetinu

Česká televize předpokládá, že v letošním roce zvýší příjmy z prodeje reklamy a sponzoringu v průměru o 35 % ve srovnání s rokem 2019. Vyplývá to z rozpočtu ČT na rok 2020, který v minulém týdnu schválila Rada ČT.

https://www.mediaguru.cz/clanky/2020/02/ct-ma-letos-navysit-prijmy-z-reklamy-a-sponzoringu-o-tretinu/

Marek Švehla: Socialismus se nevrací oknem

Proč má smysl bránit hodiny mediální gramotnosti

https://www.respekt.cz/tydenik/2020/9/socialismus-se-nevraci-oknem

Alvarová: Dezinformační weby dodávají svým konzumentům pocit sounáležitosti. Vnímají je jako očistnou lázeň

Alexandra Alvarová, publicistka zaměřující se na fenomén manipulace a dezinformací, po nedávném procházení dezinformačních webů postihla na sociální síti základní princip tohoto chytlavého světa lží.

Manažeři České televize inkasovali vloni přes 46,5 milionu korun. Víc ČT říct odmítá

Patnáct vrcholných manažerů České televize si v roce 2019 na mzdách a odměnách přišlo celkem na 46 542 678 korun. V průměru tak na jednoho manažera veřejnoprávní televize vychází částka přesahující 3,10 milionu korun. Kdo přesně kolik vydělal, však z odpovědi ČT zjistit nelze.

Martin Groman: Vypečená veřejnoprávnost

Média veřejné služby mají vysílat mimo jiné také pořady jako Peče celá země nebo StarDance. Mají totiž v sobě potenciál propojovat lidi dohromady a ne je separovat. Pokud něco, pak řešme to, jestli při tom nejdou jen po tom nejnižším společném jmenovateli, nebo jestli jsou dost inovativní a hledačská.

http://blog.aktualne.cz/blogy/martin-groman.php?itemid=35917

Nejsme arbitři pravdy, nechápe šéf vysílací rady, že soud zrušil pokutu pro Barrandov

Již nesčetněkrát Rada pro rozhlasové a televizní vysílání upozornila televizi Barrandov na pochybení v jejím vysílání. Pouze dvakrát sáhla k pokutě, obě však Městský soud v Praze zrušil. Po vysílací radě soud požaduje, ať dokáže, že televize ve svém vysílání uvádí nepravdy. Šéf rady Ivan Krejčí však tvrdí, že rada není od toho, aby určovala, co je pravda.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nejsme-arbitri-pravdy-rika-sef-vysilaci-rady/r~8906a00c526211ea81060cc47ab5f122/

Koho nakonec poslanci zvolí do Rady České televize?

Z 86 zájemců o členství v Radě České televize vybrali poslanci volebního výboru 18 jmen: Roman Bradáč, Ivan Douda, Marek Hladký, Zdeněk Holý, Eva Hubková, Petr Jedinák, Michal Klíma, Pavel Kysilka, Hana Lipovská, Pavel Matocha, Vladimír Pikora, Martin Schmarcz, Jiří Schwarz, Stanislav Staněk, Jiří Šlégr, Gabriel Švejda, Luboš Xaver Veselý a Jiří Závozda. Z nich bude Poslanecká sněmovna volit 6 nových radních pravděpodobně 11. března. Jestli poslanci budou schopni zvolit celou sestavu ovšem jisté není.

http://www.ceskamedia.cz/clanek/231125/koho-nakonec-poslanci-zvoli-do-rady-ceske-televize-i