Michal Lukeš

Níže uvedené informace jsme získali z veřejných zdrojů. Pokud jsou v nich faktické nepřesnosti, prosím, kontaktujte nás emailem: info@nfnz.cz. Děkujeme!

Nominující organizace: Československá obec legionářská, z. s. (www.csol.cz)

Počet hlasů v prvním kole volby volebního výboru:11  z 18 hlasů 

Základní údaje

 • *1975, studoval obory historie a slovakistika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy
 • Od roku 2002 je generálním ředitelem Národního muzea; historik a slovakista; specializace moderní dějiny, vyznamenání Za zásluhy od prezidenta Zemana, získal také od Andreje Kisky Řád bílého dvojkříže
 • Do Národního muzea nastoupil v roce 1993. Až do roku 1997 pracoval jako dokumentátor Oddělení novodobých českých dějin, v letech 1998–2001 byl náměstkem ředitele Divadla Bez zábradlí.
 • Často vystupuje v médiích, např. i v Českém rozhlase
 • Pod jeho vedením bylo zrekonstruována většina zchátralých budov Národního muzea, včetně rekonstrukce budovy na Václavském náměstí.
 • Profil na Wikipedii

Názory na ČRo a média

Newsroom ČT24 přestavuje kandidáty do mediálních rad:

Rozhovor s Michalem Lukešem (sledujte od 11:21)

Prezentace ze slyšení ve volebním výboru (Lupa.cz):

 • “Mám celkem bohaté zkušenosti s řízením veřejné instituce, která se mimo jiné věnuje vědě, vzdělávání, komunikaci a popularizaci. Musí být otevřená veřejnosti, sledovat nové trendy, ale zůstat objektivní. Mám zkušenosti se sestavováním veřejných rozpočtů a řízením investičních akcí, i s fungováním externího a interního auditu. Český rozhlas považuji za nejdůležitější veřejnoprávní médium nejenom z hlediska poskytování informací, ale i z pohledu personální, odborné kapacity ke vzdělávání. Má možnost pokrývat celou ČR nejen z centrály z Prahy, ale i s vnímáním dění v jednotlivých regionech.” 
 • “ČRo se musí věnovat ze své podstaty široké veřejnosti, ale jeho důležitost spočívá v tom, že má možnost se věnovat minoritám, menšinové problematice. Jiné médium takovou kapacitu nemá. Co se týče pohledu na řízení Českého rozhlasu, rada je kontrolním orgánem a nepletu si to s tím, že by měla rozhlas manažovat. Má zákonné povinnosti týkající se především hospodaření a sleduje naplňování projektu generálního ředitele. ČRo má více než 1400 zaměstnanců, roční rozpočet přes 2 miliardy korun, s tím je nutné rozumně hospodařit a kontrolovat to. Kontrola musí být velice podrobná a fundovaná.”

Otázky ze slyšení ve volebním výboru (Lupa.cz):

 • Zbyněk Stanjura (ODS): “Pokud budete zvolen, budete jedním z těch, kdo bude vybírat nového generálního ředitele Českého rozhlasu. Podpořil byste otevřené výběrové řízení i pro lidi, kteří nepůsobili v médiích, a co by pro vás bylo klíčové v projektu budoucího generálního ředitele? O regionech nemluvíte jako první, ale když se podíváme na jejich poslechovost, je tragická. Změnit to může jen stávající nebo nový management nějakým neotřelým nápadem. Je také otázka, jestli není kraj na regionalizaci příliš velký, lidi zajímá, co se děje v jejich městě.”
 • Michal Lukeš: “K první otázce – určitě ano. Česká republika není tak veliká, záležet bude na nastavení kvalifikačních podmínek. V projektu nového ředitele bych oceňoval komplexnost, vypíchnout jednu věc bez vnímání souvislostí nejde. Bez peněz a dobrého hospodaření se i dobré nápady stávají nerealizovatelnými chimérami.” Není přesvědčen o efektivitě regionální struktury stanic. Zohledňoval by i poslechovost, protože “i úžasná výstava, na kterou nikdo nechodí, je úplně k ničemu”. Kladl by důraz na vyváženost.
 • Tomáš Martínek (Piráti): “Domníváte se, že byste práci v radě mohl vykonávat souběžně s časově náročnou funkcí ředitele Národního muzea?” 
 • Michal Lukeš se domnívá, že časově se zasedání rady dokáže přizpůsobit.
 • Na tradiční otázku Miroslavy Němcové (ODS) kandidát odpovídá, že je pro zachování poplatků. Zdroje z veřejných prostředků jsou podle Lukeše pro veřejnou službu důležité.
 • Lubomír Španěl (SPD): “Sledujete někdy pořad ČRo Brno Hrajeme na přání? Na jižní Moravě to sleduje strašná spousta starších lidí, volají do studia a to by mohla být cesta, jak je zapojit do diskuse.”
 • “Nevyřeší to asi jeden pořad, společnost je strukturovaná věkově, sociálně a tak dále,” odpovídá Michal Lukeš.

Další

 • V roce 2008 bylo muzeu vyhrožováno ze strany některých Rusů žijících v ČR, když se připravovala výstava k invazi do Československa roce 1968, Lukeš napsal, že ho z reakcí mrazí a vyjádřil názor, že velmocenské způsoby SSSR jsou snad už minulostí Aktuálně
 • Kritizoval úředníky za to, že brzdí opravu Národního muzea Aktuálně
 • Šéfredaktor Forum24 Pavel Šafr Lukeše kritizoval za to, že údajně neumožnil novinářům fotografovat demonstraci spolku Milión chvilek pro demokracii ze střechy Národního muzea, čímž chtěl prý pomoci Andreji Babišovi, aby se mohl jako ředitel udržet u moci. Národní muzeum rozhodnutí nevpustit novináře zdůvodnilo bezpečností a uvedlo, že za rozhodnutím nestál ředitel. Forum24

Previous article

Markéta Pravdová

Next article

Hana Dohnálková