Vladimír Pikora

Níže uvedené informace jsme získali z veřejných zdrojů. Pokud jsou v nich faktické nepřesnosti, prosím, kontaktujte nás emailem: info@nfnz.cz Děkujeme!

Nominující organizace: Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky

Počet hlasů v prvním kole volby volebního výboru: 10  z 18 hlasů 

Základní údaje

 • *1977
 • ekonom, analytik finančních trhů a makroekonom ve vlastní poradenské společnosti Next Finance a publicista
 • pravidelně publikuje komentáře na webu týdeníku Reflex, jako analytik je často citován ČTK a  v ekonomickém zpravodajství. Jeho názory a komentáře také často publikují Parlamentní listy a mnoho dezinformačních webů
 • s manželkou Markétou Šichtařovou (ekonomkou, blogerkou a v současnosti poradkyní Trikolóry) píše knihy o ekonomice a politice a provozuje portál pikosichta.cz, kde je možné za poplatek i zdarma zhlédnout lekce a komentáře o ekonomice

Názory na ČT a média

Newsroom ČT24 přestavuje kandidáty do mediálních rad:

Rozhovor s Vladimírem Pikorou (sledujte od 13:16)

Prezentace ze slyšení ve volebním výboru (Lupa.cz):

 • “Mám šest dětí a jsem společensky dost aktivní, děti jsou s jednou ženou z jednoho manželství,” představuje se uchazeč. 
 • Na školách pomáhá učitelům s tím, jak učit finanční gramotnost. Živí se jako finanční analytik. “Umím pracovat s čísly, s rozpočty, velkými částkami v řádech miliard korun,” zdůrazňuje svou kvalifikaci. 
 • “Když jsem viděl, co se stalo na podzim kolem ČT, jaký byl problém schválit výroční zprávy, začali mě oslovovat lidi z mého okolí, zda bych nekandidoval.”  V Radě ČT by neměli být jen umělci, ale také ekonomové.
 •  Budoucí výzvou je i čtvrtá průmyslová revoluce, která se projevuje už i v médiích. “Třeba společnost jako Netflix bude do budoucna zásadně měnit mediální trh. Jsou to výzvy, na které se jako planeta musíme připravit a já mám v tomto směru co nabídnout,” uzavřel své představení.

Otázky ze slyšení ve volebním výboru (Lupa.cz):

 • Aleš Juchelka (ANO) se ptá Vladimíra Pikory, jak hodnotí financování ČT a zda by nebyl například prostor pro placený obsah na webu ČT. 
 • “Ohledně financování je ve světě takový trend, jak domácnosti přecházejí na internet a neplatí už poplatky z televizorů, není tu tolik příjmů, kolik se očekávalo, že tu bude. Přechází se tedy na různé modely, ať je to navázání na státní rozpočet nebo třeba takzvaná daň z kultury. Vede se diskuse, zda to ovlivní televizi. Pokud to navážeme na pevnou částku třeba z DPH, je to mandatorní vývoj a nemusíme se o tu televizi bát,” podotýká ekonom a připomíná současné dění kolem BBC ve Velké Británii. Řada zemí naopak poplatky stále zachovává. “Problém není v tom, kolik peněz do ČT přitéká, problém je spíš na straně výdajů,” míní uchazeč. Zvenku je pro něj řada položek rozpočtu obtížně rozklíčovatelná. Také on z vlastní zkušenosti hodnotí, že když přijede štáb ČT, jsou to tři lidé, z Novy přijedou dva. “Chce to cost benefit analýzu, jestli je opravdu nutné takové a takové vybavení,” poznamenává ekonom. Může dojít ke změnám, aniž by to divák poznal na obsahu.
 • Tomáš Martínek (Piráti) připomíná, že manželka kandidáta je v současnosti poradkyní hnutí Trikolóra, ptá se tedy, jak by byla zajištěna politická nezávislost kandidáta. 
 • “Ano, moje žena radí Trikolóře, to ovšem neznamená, že já bych nesplňoval podmínky pro člena rady. Nejsem členem politické strany, ani jsem nikdy nebyl, ani žádného hnutí, a stejně tak moje žena, Trikolóře radí čistě externě. V minulosti jsme takto radili ODS a firmám, lidé se na nás obrací, protože vědí, že máme dobré know how,” odpovídá Vladimír Pikora, který nemá pocit, že by ho cokoliv v radě mohlo politicky ovlivňovat.
 • Lubomír Španěl (SPD): “Myslíte si, že je Rada ČT až moc spojena s Českou televizí a výroční zpráva je jen formalita?”
 • “Někdo to tak může vnímat, když tam jsou lidé, kteří s televizí už mají propojení z minula. Já jsem nová krev a žádné takové propojení nemám,” hodnotí ekonom. “Mají problém s rozpočtem, který nejsou schopní upravit,” dodává s tím, že personálie detailně nesleduje.

Anketa deníku Echo24:

 • Jak nyní hodnotíte programovou nabídku televize? Máte k ní nějaké výhrady?
  • Nemám k ní zásadní připomínky. Leda nepodstatné, ale to jsou jen mé subjektivní názory, které nehodlám nikam tlačit. Dám příklad. Tak třeba z mého pohledu vysílá televize až moc různých detektivek a kriminálních příběhů. Já sám jsem v životě držel pistoli asi dvakrát v ruce a mám pocit, že televize tady divákům líčí život, kde je pistole jeho běžnou součástí. Proto já osobně bych více uvítal pořady, které se zabývají problémy každodenního života. Když vidím, kolik lidí je u nás v exekuci, tak bych místo vražd věnoval raději více pozornosti finanční gramotnosti. Chápu ale, že podobné pořady lidi baví a televizi to zvyšuje sledovanost, tudíž můj subjektivní názor v tomto případě nevydávám za nějaké univerzální moudro. Já to beru tak, že je dobře, že má ČT vysokou sledovanost – ale současně ji nemusí honit za každou cenu.
 • Měl by se podle Vás nějak změnit Kodex ČT?
  • Možná, že není nutná změna a stačilo by ho jen více vymáhat. Je to zralé na objektivní analýzu. Nicméně ke změně kodexu asi stejně dojde. Je to globální trend. V zahraničí se to nyní velmi aktivně probírá. Zdá se, že mnoha lidem vadí, když tváře televize (a to nejen u nás) působí na sociálních sítích a tam se chovají, jako že nemají s televizí nic společného. Čekám kolem toho ještě velkou diskusi. Už se to sice řeší, ale někomu se to zdá jako nedostatečné. Pamatuji si, že když jsem byl zaměstnancem banky, tak jsem nemohl ani ve svém volném čase říkat něco, co by mohlo banku poškodit. Nešlo oddělit mě jako soukromou osobu a zaměstnance banky.
 • Jste spokojen s prací ředitele ČT Petra Dvořáka?
  • Na ředitele se lze dívat jen na základě měřitelných indikátorů. Určitě je velmi úspěšný, pokud se díváme na sledovanost ČT. Tady zaslouží potlesk. Nicméně když se dívám na rozpočet a vidím, že je únor 2020 a rozpočet na rok 2020 ještě není schválený, tak to zase chválit nemohu. Dosud neschválený rozpočet je objektivní problém, který je nutné vyřešit. Řešení přitom nebude triviální.
 • Pokud ne, navrhoval byste Radě ČT výměnu v této funkci?
  • Myslím, že tady rozhodne to, jak rychle a jak uspokojivě ředitel ČT situaci vyřeší. Pokud by se zdálo, že rozpočet ještě dlouho nebude, bude změna nutná. Být bez rozpočtu není pro televizi jako instituci dobré, není to dobré pro její zaměstnance, ani diváky. Doufám, že tak daleko se nedostaneme a rozpočet bude nějak vyřešen. Tady považuji za klíčové, aby se situace neopakovala. Proto jako ekonom kandiduji do Rady, protože mě nejasná situace kolem rozpočtu profesně oslovuje. Hospodaření je nutné ztransparentnit, kdo tvrdí, že to tak není, řeže pod televizí větev.

Další

 • Platy zaměstnanců by měly být známy, poplatky by mohly být nahrazeny daní a nezávislost by to nemuselo ohrozit, teď to však není tolik důležité, okolo veřejnoprávních médií se dělá v poslední době zbytečný humbuk, ohrožení demokracie bezprostředně nehrozí. odkaz
 • ČT se tváří jako stát ve státě, měla by šetřit a škrtat, Rada ČT by prý není zcela nezávislá, ČT čekají velké změny. odkaz
 • Podle Pikory by se měl na ČT někdo dívat ekonomickým pohledem, i kvůli sporům ohledně hospodaření, a proto kandiduje, v rámci rady by měly být zastoupeny i kritické proudy, veřejnoprávní televize by měla být vyvážená a neměla by se zaměřovat jenom na sledovanost. odkaz
 • Spolek, který Pikoru nominoval (Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR), podle serveru Manipulatori.cz nesplňuje podmínky dané zákonem, protože nepředstavuje „kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy“ odkaz
 • Hlásí se k pravicovému a konzervativnímu pohledu na ekonomická a politická témata, podporuje tradiční rodinu (silnou reakci v poslední době vyvolal jeho post na Twitteru o ženách, které vstupují do politiky “v době, kdy mohou dobře otěhotnět Kariéra je pro ně přednější. Až budou chtít děti, budou se divit, že je pozdě. Podle mě politika mohla počkat dvacet let. Ty holky nechápou priority a chtějí vládnout” odkaz
 • Kritizuje Evropskou unii, že je to klub předlužených, úředníky EU přirovnává k Sovětům odkaz
 • Staví se skepticky k multikulturalismu, každý rok předvídá krizi do dalšího roku odkaz 
 • Varuje před nebezpečím ekoterorismu odkaz

Previous article

Eva Hubková

Next article

Lubomír „Xaver“ Veselý