Michal Klíma

Níže uvedené informace jsme získali z veřejných zdrojů. Pokud jsou v nich faktické nepřesnosti, prosím, kontaktujte nás emailem: info@nfnz.cz. Děkujeme!

Nominující organizace: Federace židovských obcí v České republice

Počet hlasů v dřívějších hlasování PS

 • 17 z 18 hlasů v předvýběru Volebního výboru 
 • 57 ze 175 hlasů  hlasů v prvním kole hlasování Poslanecké sněmovny

Základní údaje

 • *1960, vystudoval ČVUT (titul ing.)
 • mediální manažer, novinář, komentátor
 • člen správní rady Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu, předseda spolku Památník Hartmanice
 • spoluzakládal Lidové noviny, byl jejich ředitelem, také byl ředitelem nakladatelství Economia. Založil časopis Dotyk, určený hlavně pro tablety. Od listopadu 2015 do prosince 2017 byl předsedou představenstva a generálním ředitelem novinového a časopiseckého vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA a.s.
 • v roce 2011 se ucházel o pozici generálního ředitele ČT odkaz, v roce 2019 kandidoval do rady Českého rozhlasu
 • profil na Wikipedii

Názory & postoje & kontroverze

 • Existence svobodných a nezávislých médií je nutnou podmínkou demokracie a je třeba, aby je stát podporoval, čelíme silně podporované propagandě z Ruska, část tradičních médií ztratila nezávislost a nově vzniklá nezávislá média jsou slabá. odkaz Demokracie potřebuje především mediální pluralitu odkaz
 • Kritický text o majiteli Seznam Zprávy v MF Dnes, který vyšel v reakci na reportáž Seznamu o Andreji Babišovi ml.  označil za neprofesionální a hloupý odkaz. Soudí, že v kauze převážil veřejný zájem, ale zároveň řekl, že se mu nelíbí, že novináři dělají z pořadu detektivku odkaz
 • Řekl, že MF DNES a Lidové noviny podvádějí své čtenáře, protože se otevřeně nepřihlásili k tomu, že jsou stranickým tiskem odkaz. Andrej Babiš ohrožuje nezávislost ostatních médií, protože má vliv na jejich majitele odkaz. “Pro mě je přijatelné i to, aby politik vlastnil noviny. Jen ty noviny musí jasně deklarovat, že hájí zájmy tohoto politika a ne se tvářit nezávisle” odkaz
 • Pozitivně hodnotí Petra Dvořáka za podporu nezávislosti publicistiky odkaz
 • Podle něj návrh Unie vydavatelů o vzniku kolektivního správce licenčních poplatků, který by posuzoval, kdo je a kdo není „důvěryhodný vydavatel“, ohrožuje svobodu slova zde

Názory na ČT a média

Newsroom ČT24 přestavuje kandidáty do mediálních rad:

Rozhovor s Michalem Klímou

Prezentace ze slyšení ve volebním výboru (Lupa.cz):

 • “Polovinu života jsem strávil jako ředitel různých mediálních společností,” představuje se zkušený mediální manažer, který pracoval mj. ve vydavatelství Economia, kde založil internetovou divizi. Řídil rovněž největší slovenské vydavatelství časopisů, v Česku pak založil vydavatelství Tablet Media, řídil rovněž vydavatelství Vltava Labe Media. 
 • V Radě ČT by chtěl využít své celoživotní zkušenosti ve prospěch televize a jejích diváků. Nikdy nebyl v žádné politické straně ani organizaci. Vystudoval systémové inženýrství na Fakultě stavební ČVUT.

Otázky ze slyšení ve volebním výboru (Lupa.cz):

 • Lubomír Španěl (SPD): “Kde vidíte možnosti úspor v ČT? Když zpravodajský kanál vysílá celý den, přijde mi to přemrštěné.”
 • Michal Klíma připomíná, že ČT24 vysílá i reprízy. Ekonomiku ČT je nutné posuzovat v kontextu plnění zákonných úkolů.
 • Radek Holomčík (Piráti): “Já jsem rád, že ČT24 vysílá v tom rozsahu, v jakém vysílá. V posledních letech zpravodajský obsah přesahuje do online prostředí. Jaký význam by měly mít aktivity v online prostředí? Přijde vám stav v pořádku?”
 • Michal Klíma: “Vstupuje také na trh nová zpravodajská komerční televize, takže role ČT24 se bude měnit nebo na to bude muset reagovat. S onlinem je to komplikované, zákon o ČT je starší než existence internetu, takže s ním nepočítá.” Připomíná kritiku ze strany vydavatelů, že jim veřejnoprávní média na internetu konkurují. Internetový prostor je velmi důležitý, klíčový pro mladší generaci, diváci se mohou vracet k pořadům a znovu si je pouštět. Klíčové je i zpravodajství na webu ČT. Je nutné se tomu věnovat i s vědomím, že to zákon neřeší.
 • Lubomír Španěl (SPD): “Je počet kanálů dostačující, je jich moc, nebo jich je málo? Vypustil byste nějaké pořady?”
 • Michal Klíma: “Počet kanálů odpovídá potřebám, je v pořádku. Určitě se ušetřit dá,” míní kandidát, ale musí se říct, co televize má dělat a nemá. Ve vysílání ČT je divákem hlavně zpravodajství a publicistiky. Žádný konkrétní pořad, který v poslední době viděl, si nevybavuje.
 • Miroslava Němcová (ODS): “Zajímalo by mě, jakým způsobem je (nebo není) konkurenčně ohroženo veřejnoprávní vysílání?”
 • Michal Klíma míní, že ČT v tomto souboji obstojí vymezením programu, ve zpravodajství a publicistice je přímo unikátní a obstojí i proti CNN Prima News. Klíčová je profesionalita práce, snaha jít pod povrch věcí a zvát odborníky, kteří rozumí problematice.

Anketa deníku Echo24:

 • Jak nyní hodnotíte programovou nabídku televize? Máte k ní nějaké výhrady?
  • Považoval bych za neprofesionální, abych odpovídal na to, na co se ptáte, nyní, kdy nejsem členem rady. Jako manažer se nerozhoduji bez podrobné znalosti faktů, které v tuto chvíli nemám k dispozici. Pokud bych se měl jako člen rady nějak vyjadřovat k programové nabídce, rozhodně bych tak nečinil na základě svého individuálního názoru, ale chtěl bych znát data z průzkumů, analýzy z peoplemetrů apod. Za jednu z největších ale současně častých chyb majitelů médií nebo jejich reprezentantů totiž považuji právě promítání individuálních subjektivních názorů na dané médium. Programová nabídka se má formovat na základě znalosti chování cílové skupiny ne podle subjektivních názorů členů rady nebo jiného podobného orgánu.
 • Měl by se podle Vás nějak změnit Kodex ČT?
  • Co se týče Kodexu ČT, moje odpověď je podobná. Abych se k němu mohl vyjádřit, potřebuji vědět, jak v praxi funguje, zda plní svou funkci apod. Bez těchto znalostí nemohu zaujmout relevantní stanovisko.
 • Jste spokojen s prací ředitele ČT Petra Dvořáka?
  • A konečně ani Váš třetí dotaz opět nemohu zodpovědět bez interních znalostí. Manažer musí být hodnocen podle toho, jak plní zadání, jakých dosahuje výsledků apod. Generální ředitel ČT se zodpovídá radě a ta by ho měla hodnotit. Posuzovat jeho práci aniž bych měl k dispozici nezbytné interní informace, tedy aniž bych byl členem rady, bych považoval za neprofesionální a tudíž za chybné. Pokud bych na základě posouzení interních informací došel k závěru, že se stávající ředitel dopouští chyb, požadoval bych samozřejmě jejich nápravu, a pokud by k ní nedošlo, a chyby by byly závažné, pak bych nepochybně podporoval změnu v této funkci. Je mi líto, že jsem Vás nejspíše svými odpověďmi neuspokojil, ale napsat cokoliv konkrétnějšího, bych opravdu považoval za neprofesionální.

Zákonná a další kritéria pro výkon funkce

1. Slučitelnost výkonu funkce se zákonnými podmínkami

Ano, žádné zjištěné konflikty 

2. Relevantní zkušenosti pro výkon funkce

Působil v nejvyšších funkcích několika mediálních domů

3. Ztotožnění se s legislativním zakotvením ČT a jeho smyslem

Podporuje mediální pluralitu, roli veřejnoprávních médií dnes považuje za mnohem důležitější než kdykoliv v posledních třech dekádách

4. Veřejná prezentace postojů, zejména důvodů kandidatury a vize fungování ČT

Otevřeně prezentuje své názory

5. Nezávislost kandidáta na politicích a politických stranách

ANO, nejsou známy blízké postoje k jakékoliv politické straně

6. Absence významných reputačních rizik a kontroverzí

viz výše v části Názory & postoje & kontroverze

Previous article

Ivan Douda

Next article

Jiří Schwarz