Mediální rady – monitoring – 1. února 2020

Útok na nezávislost veřejnoprávních médií. Okamura jim chce vzít tři miliardy, vláda není proti

Útoky Tomia Okamury na veřejnoprávní média trvají už několik let. Sněmovna bude projednávat jeho návrh novely zákona, dramaticky snižující koncesionářské poplatky, který není bez šancí. Vláda nebyla proti a už i Jan Hamáček uvažuje o částečném zestátnění České televize a Českého rozhlasu.

Senátoři se přou s katolickou církví o kandidaturu Hany Lipovské do Rady ČT

Skupina senátorů se obrátila na představitele katolické církve v České republice s žádostí, aby nenavrhovali do Rady České televize osobu Hany Lipovské z Institutu Václava Klause, která otevřeně zpochybňuje význam veřejnoprávních médií. Lipovská také šíří odpor vůči Evropské unii a hlásá, že iniciativa Milion chvilek ohrožuje demokracii.

# Hana Lipovská #

Dominik Duka: Veřejnoprávní média musí existovat a je třeba je bránit, ale je rovněž zapotřebí, aby v duchu služby pravdě skutečně sloužila celé společnosti

Nominace Ing. Hany Lipovské v žádném případě nebyla myšlena jako snaha „podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabení demokratické společnosti“, jak stojí v otevřeném dopisu skupiny senátorů. Domnívám se však, že stejně jako obrana jejich existence je třeba, aby zazněly konstruktivní, a případně i kritické hlasy, které pomohou tuto službu zkvalitnit.

# Hana Lipovská #

http://ceskamedia.cz/clanek/225732/vyjadreni-k-otevrenemu-dopisu-skupiny-senatoru-ceske-biskupske-konferenci-a-stanovisko-ke-kandidature-pani-hany-lipovske

Okamurův Večerníček a Projekt Nevina: Použili jméno bez mého svolení, říká jeho zakladatel

Do Rady ČT nakonec místo původních devadesáti uchazečů kandiduje jen 86; čtyři byli vyřazeni nebo sami odstoupili. Je mezi nimi i Jaroslav Večerníček Novák, asistent místopředsedy sněmovny Tomia Okamury (SPD). Novákem založený Nadační fond Projekt Nevina, který ho do Rady ČT i nominoval, byl totiž zapsán až po uzávěrce přihlášek. To ale není jediný problém, který nominaci Okamurova pobočníka provází.

# Jaroslav Večerníček Novák, Milan Mostýn, Monika Mihaličková, Ivo Mrázek #

Stanovisko prezidia České křesťanské akademie k nominaci H. Lipovské

Prezidium ČKA se připojuje k otevřenému dopisu 19 senátorů, vyzývajícímu Českou biskupskou konferenci, aby stáhla nominaci Hany Lipovské do rady ČT.

# Hana Lipovská #

http://blog.aktualne.cz/blogy/tomas-halik.php?itemid=35762

Pokud chcete dostávat informace týkající se českých mediálních rad, stačí vyplnit svůj email:

[newsletter]