Mediální rady – monitoring – 27. ledna 2020

Z nominací do Rady ČT vyřazeni čtyři kandidáti

Monika Mihaličková, Milan Mostýn, Ivo Mrázek a Jaroslav Novák známý jako Večerníček nakonec nebudou mít šanci stát se členy Rady České televize. Mihalčíkovou nominovala organizace Romea, podle ČT se nominace sama nominovaná zřekla. O vyřazení Mostýna a Nováka, asistenta místopředsedy poslanecké sněmovny za SPD Tomia Okamury, rozhodl legislativní odbor poslanecké sněmovny. „Navrhl je totiž spolek [Nadační fond Projekt Nevina – pozn. red.], který vznikl až po uzávěrce přihlášek,“ uvedla ČT. Mrázek uvedl, že ho nominoval Český klub zlatokopů, jeho předseda o tom ale podle Deníku N nevěděl.

https://www.mediar.cz/z-nominaci-do-rady-ct-vyrazeni-ctyri-kandidati/

# Monika Mihaličková, Milan Mostýn, Ivo Mrázek, Jaroslav Novák #

Duka navrhl do Rady ČT ekonomku z Klausova institutu, která chtěla televizi zrušit

Do rad České televize a Českého rozhlasu nominovala své kandidáty řada církví. Vesměs navrhly duchovní nebo osobnosti, které jsou s jejich činností spojené. Výjimkou je katolická církev. Biskupská konference do Rady ČT nominovala ekonomku Hanu Lipovskou, která působí na Masarykově univerzitě a také v Institutu Václava Klause. Lipovská se přitom vyslovovala pro zrušení veřejnoprávních médií. Důvody její nominace odmítla mluvčí konference sdělit.

https://denikn.cz/278207/duka-navrhl-do-rady-ct-ekonomku-z-klausova-institutu-ktera-chtela-televizi-zrusit/

# Hana Lipovská, Joel Ruml, Petr Vaďura, Ervín Kukuczka, Jan Bárta, Michal Klíma, Vladimír Pikora, Lubomír Xaver Veselý, Jaroslav Novák Večerníček #

Sněmovna má trvalý skluz v projednávání mediálních výročních zpráv

Zákony ukládají mediálním radám povinnost – předkládat výroční zprávy Poslanecké sněmovně. Některé rady mají v zákoně i termín, do kdy zprávu musí předložit. Všechny rady, v případě, že opakovaně neplní svoje povinnosti, mohou být i odvolány. Zprávy vždy projedná volební výbor. Proces se poté na dlouhou dobu zastaví. Na plénum sněmovny se zprávy dostávají s velkým zpožděním a jejich smysl se tím ztrácí. Pro některé poslance pak opožděné projednávání logicky dává prostor pro artikulaci osobních politických témat.

http://ceskamedia.cz/clanek/222985/snemovna-ma-trvaly-skluz-v-projednavani-medialnich-vyrocnich-zprav

Volby do Rady ČT nejsou žádná pohádka. Ani s draky a zlatokopy (Filip Rožánek)

Nadcházející volba nových členů Rady České televize a Rady Českého rozhlasu má slušnou šanci zařadit se mezi nejpodivnější výběry, které jsem za roky ve sněmovně sledoval.

Dohromady se přihlásilo 122 lidí. To je pořádný nával, před šesti lety jsme si stýskali, když jich bylo 95. Kvůli velkému zájmu se tehdy veřejná slyšení protáhla na dva dny a kandidáti se od rána do večera představovali přímo v hlavním jednacím sále sněmovny. Letos je zájem ještě větší, a tak padlo logické rozhodnutí, že veřejná slyšení budou v nejmenší místnosti, kterou má sněmovna k dispozici. Tři dny ve vydýchaném vzduchu v podstatě pod úrovní chodníku jako by symbolizovaly současný vztah poslanců k veřejnoprávním médiím. Už delší dobu slyšíme, jak by jim někteří zákonodárci rádi přiškrtili kyslík, ale že to bude takhle doslova?

https://archiv.ihned.cz/c1-66711770-volby-do-rady-ct-nejsou-zadna-pohadka-ani-s-draky-a-zlatokopy

# Ivan Mrázek, Jaroslav Kravka, Jaroslav Novák Večerníček, Luboš Xaver Veselý, Hana Lipovská, Lucie Groene Odkolek, Jaromír Ostrý, Jiří Šlégr, Libor Michálek #

Mikuláš Bek: FINANCOVÁNÍ VEŘEJNOPRÁVNÍCH MÉDIÍ MÁ BÝT OD STÁTNÍHO ROZPOČTU ODDĚLENO

„Mediální komise Senátu je ve velmi odlišné pozici od volebního výboru Poslanecké sněmovny. My nemáme žádnou pravomoc jmenovat nebo volit členy těch orgánů, které dozorují veřejnoprávní média. Náš úkol v Senátu je především sledovat mediální legislativu a případně přicházet s návrhy na její změny,“ popsal v novém rozhovoru Českých médiích funkci Stálé komise pro sdělovací prostředky její člen, senátor Mikuláš Bek. „My jsme v poslední době věnovali velkou pozornost různým systémům kontroly veřejnoprávních médií a vlastně jsme chtěli společně s kolegy z Poslanecké sněmovny otevřít debatu o tom, zda není na čase změnit ty procedury, kterými se u nás ustavují ty dozorující rady. Vedli jsme debatu o nějakých variantách toho postupu, který by nás přivedl k nějakému model, ve kterém by ta kontrola veřejnoprávních médií nebyla tak závislá na volebním cyklu Poslanecké sněmovny.“

http://ceskamedia.cz/video/222506/mikulas-bek-financovani-verejnopravnich-medii-ma-byt-od-statniho-rozpoctu-oddeleno


Pokud chcete dostávat informace týkající se českých mediálních rad, stačí vyplnit svůj email:

[newsletter]